Nawigacja

  • 103 rocznica powstania wielkopolskiego

    27 grudnia 1918 – W godzinach popołudniowych w Poznaniu wybuchły walki. Jeden z pierwszych ataków nastąpił na Prezydium Policji. W czasie ataku zginął Franciszek Ratajczak. Polakom udało się opanować również Dworzec Główny, Pocztę, kilka redut systemu fortecznego Poznania. Wybuchły również walki na prowincji. Jednym z pierwszych poległych był Jan Mertka, który padł pod Boczkowem.Komunikat Naczelnej Rady Ludowej w sprawie wydarzeń poznańskich w dnia 27 grudnia (fragment): „{…) Wczoraj po południu, aa krótkoprzed czwartą, nadciągały do miasta ż koszar na Jeżycach oddziały uzbrojonych żołnierzy niemieckich z 6 pułku grenadierów, w liczbie około 200, z oficerem na czele, śpiewając niemieckie pieśni, wtargnęli do gmachu Naczelnej Rady Ludowej, zrywając tamże sztandary angielskie, amerykański i francuski. W dalszym pochodzie przez św, Marcin, ul, Wiktorii, Berlińską i Plac Wilhelmowski czynili to samo, wdzierając się zwłaszcza na Berlińskiej do domów prywatnych i zrywając tamże z balkonów chorągwie koalicyjne i amerykańskie, i polskie, które deptano nogami. Prowokacyjne zachowanie się gwałtowników niemieckich zwabiło nie przygotowaną na napaść i prowokację ludność polską, która wyległa na ulice. Tymczasem żołnierze niemieccy dotarli do Banku Związku, tu zdarli i znieważyli sztandary angielskie i amerykańskie i tu padł pierwszy strzał do dyrektorów, który na szczęście chybił (…). Gdy mrok zapadał, rozpoczęli żołnierze niemieccy strzelaninę z kierunku Prezydium Policji. Niemcy ustawili tutaj dwa karabiny maszynowe i wśród ogólnego popłochu skonsternowanej ludności rozpoczęli ogień w kierunku „Bazaru”, między innymi w okna, gdzie mieszka Paderewski, złożony niemocą po przebytej na okręcie hiszpance (…). Ze strony polskiej zrazu nie odpowiadano, usiłowano dojść do jakiegoś porozumienia i uniknąć krwi rozlewu. Gdy jednak strzały nie ustawały, gdy szereg osób odniosło rany, Straż Ludowa poczęła odpowiadać na strzały i zarządziła środki bezpieczeństwa mające chronić przechodniów (…)” „Kurier Poznański” nr 298 z 29 XII 1918 r.

     

    Sytuacja w Kępnie przedstawiała się o wiele gorzej. Miasto, położone na skrzyżowaniu ważnych traktów, obsadziły liczące ponad 1000 osób oddziały Grenzschutzu, uzupełnione ochotnikami z Selbstschutzu. Do Straży Ludowej wstąpiło zaledwie 94 Polaków; było to o wiele za mało, by skutecznie wspomagać aktywnych działaczy polskich. Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu Niemcy zaczęli szykanować Polaków i zdzierać odznaki narodowe, których noszenia wkrótce zabroniono. Potem rozpoczęły się napady na Polaków, a 16 stycznia internowano sześciu członków Rady Ludowej i przewieziono ich do obozu w Neuhammer na Śląsku. W takiej sytuacji nie istniały szanse na samorzutne wyzwolenie się Kępna i można było liczyć tylko na ofensywę z północy. Ponad stu ochotników z tego powiatu różnymi drogami trafiło jednak do polskich oddziałów.

    Prowadzona od początku lutego polska ofensywa powoli, ale stale przynosiła korzyści terytorialne. Do 3 lutego przesunięto front na linię Kobyla Góra–Kochłowy–Torzeniec, 8 lutego obroniono zagubioną wśród pól i lasów osadę Dobra, następnego dnia zajęto Mikorzyn i Jutrków, a 11 lutego odparto niemiecki atak na Domanin. Największe osiągnięcia zanotowano 13 lutego, gdy oddziały kapitana Stanisława Thiela zajęły obszar o powierzchni około 170 km2 i znalazły się już 5 km od Kępna, odparły też atak Grenzschutzu na Mirków. Tego dnia niemiecka artyleria poczyniła znaczne szkody w Mielęcinie – majątku Bohdana Hulewicza, który w tym czasie był jednym z głównych działaczy polskich w Poznaniu. Jeszcze 16 lutego powstańcy zajęli wieś Kliny, a następnego dnia – Korzeń.

    Precyzyjnie przygotowany atak na Kępno zaplanowano na noc z 17 na 18 lutego. Polacy dysponowali wtedy już tysiącem żołnierzy oraz 8 ciężkimi i 12 lekkimi karabinami maszynowymi. Niestety, ktoś zdradził Niemcom szczegóły polskiego natarcia i nie można już było liczyć na zaskoczenie. Polacy jednak również mieli swój wywiad – o poznaniu polskiego planu doniósł służący w armii niemieckiej Ślązak, J. Klukowski (został za to uwięziony w berlińskim Moabicie i skazany na rozstrzelanie, ale dzięki staraniom kapitana Thiela wymieniono go na Niemców skazanych w Polsce). Gdy okazało się w dodatku, że pod Rawiczem i Zdunami powstańcom również się nie powiodło, dowództwu nie pozostało nic innego, jak atak odwołać; dalszym planom ofensywy położyło kres zawieszenie broni.

    Wkrótce zdarzyło się niepowodzenie w Korzeniu. Rano 19 lutego w gęstej mgle żołnierze niemieccy napadli na kwaterujący tu 24-osobowy oddział podporucznika Witolda Prusinkiewicza. O ich wieczornym przybyciu najprawdopodobniej ktoś Niemcom doniósł. W ostrej walce napastnicy dwukrotnie zostali odparci, ale po południu ponowili atak i mimo wzmocnienia sił polskich ośmioma powstańcami przybyłymi z pobliskich Klinów, zwyciężyli. Poległo dziewięciu Polaków, kilku zostało rannych, a pozostałych, znieważonych przez niemieckiego dowódcę, odprowadzono do obozu dla internowanych. Dziś w Korzeniu znajduje się granitowy pomnik, na którym wypisano nazwiska ofiar tego zdarzenia.

    Jak widać, postanowienia o rozejmie docierały na pierwszą linię z opóźnieniem, a i tak niektórym z walczących oddziałów trudno było się do nich dostosować. Świadczyć może o tym nieudany niemiecki wypad na Zmyśloną Ligocką nocą 28 lutego, ponowne ostrzelanie tej miejscowości 7 marca, silne ataki na Kierzno 16 i 29 marca oraz napad na Rzetnię 22 marca 1919 r., zakończony bezładną ucieczką Niemców wskutek polskiej obrony. Chociaż znane już były postanowienia traktatu pokojowego, przyznającego Polsce w całości powiaty ostrzeszowski i kępiński, Niemcy zanim opuścili Kępno (co nastąpiło 17 stycznia 1920 r.) nasilili jeszcze prześladowania i aresztowania mieszkających tam Polaków

     

  • Komputery dla uczniów z rodzin popegeerowskich

    „Granty PPGR” – bezpłatny sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin popegeerowskich

    W związku z ogłoszonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa naborem wniosków
    w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Granty PPGR”, Gmina Kępno informuje o możliwości zawnioskowania o otrzymanie bezpłatnego sprzętu komputerowego przez dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.  Z programu będą mogły skorzystać dzieci, wnuki i prawnuki byłych pracowników PPGR. Program zostanie sfinansowany z funduszy europejskich – w ramach programu REACT-EU. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr.

    Warunkiem zakwalifikowania do udziału w projekcie jest m.in. złożenie przez opiekuna prawnego dziecka lub ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletność, stosownego oświadczenia, które będzie podstawą do umożliwienia złożenia wniosku w ramach projektu „Granty PPGR” przez Gminę.

    W przypadku wystąpienia ograniczonych środków pieniężnych na projekt, Gmina Kępno zastrzega sobie prawo do rozdysponowania zakupionego sprzętu komputerowego wg kolejności składanych oświadczeń.

     Wsparcie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych i średnich spełniających łącznie poniższe kryteria:

    1. zamieszkujących na terenie Gminy Kępno;

    2. będących członkiem rodziny osoby (krewnym w linii prostej, tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunem prawnym), która to pracowała niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwała w miejscowości lub gminie objętej PPGR;

    3. którzy nie otrzymali na własność lub w drodze użyczenia, w roku 2020 i 2021, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

     

    Oświadczenia można pobrać w Urzędzie Miasta i Gminy Kępno (biuro podawcze - parter)
    lub ze strony internetowej Gminy Kępno (www.kepno.pl)

    Oświadczenia wraz z załącznikami należy złożyć do dnia 29.10.2021 r. do godziny 16:00 w biurze podawczym (parter)  Urzędu  Miasta i Gminy Kępno.

     Osoby do kontaktu:

     

    - Anna Krowiorz-Śpik, tel. 62 590 94 51, email: anna.krowiorz@um.kepno.pl

    - Anna Dulian, tel. 62 590 94 53, email: anna.dulian@um.kepno.pl

  • Ubezpieczenie

    W przypadku nieszczęścia proszę zapoznać się z instrukcją i wypełnić wniosek.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

    nastąpi w Kaplicy w Krążkowach o godzinie 9:00.

    W szkole o godzinie 10:00 w klasach.

    Klasa I będzie się uczyć w budynku dawnego Dziennego Opiekuna.

  • Podręczniki do nauki religii w roku szkolnym 2021/22

    Religia

    Klasa 1 — „Poznaję Boży świat" Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek

    Klasa 2 — Tytuł: „Odkrywam królestwo Boże" Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

    Klasa 3 - Tytuł: „ Jezus jest z nami" podręcznik. Autorzy: ks. T. Śmiech, E. Kondrak, B. Nosek

    Klasa 4 — Tytuł „ Miejsce pełne bogactw" podręcznik. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek

    klasa 5 — „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy" podręcznik. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

    Klasa 6 - Tytuł: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno" Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

    Klasa 7 - „ Błogosławieni, którzy szukają Jezusa" podręcznik. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska.

    Klasa 8 - „ Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi" podręcznik. Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska.

    Wydawnictwo Jedność Kielce

  • Procedura bezpieczeństwa mającą na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19

       

    Załącznik nr 1 do Zarządzenia

    Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach

    nr 4/ 2021 z dnia 28.01.2021 r

     

    Procedura bezpieczeństwa mającą na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników Szkoły Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach w trakcie prowadzonych w Szkole zajęć.

     

    § 1

    Organizacja zajęć w szkole i placówce

    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
    2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Zaleca się by nie były to osoby z grupy ryzyka 60+. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
    3. Przy wejściu do budynku szkoły jest zamieszczona informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwiono skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
    4. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
      1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
      2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
      3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
      4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    5. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz jest  ograniczone do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
    6. Uczniowie w przestrzeniach wspólnych mają obowiązek stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa (maseczka, przyłbica ) .
    7. W czasie zajęć dydaktycznych i przerw bez wychodzenia z sali nie ma obowiązku stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa (maseczka, przyłbica ).
    8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
    9. W miarę możliwości organizacja pracy i jej koordynacja, powinna umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły .
    10. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
    11. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
    12. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
    13. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
    14. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    15. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
    16. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
    17. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
    18. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
    19. Zapewnia się taką organizację pracy szkoły, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny: rozpoczynania zajęć, przyjmowania uczniów do szkoły, przerw lub zajęć na boisku) oraz uniemożliwi częstą zmianę pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
    20. Dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych, jednak nie krócej niż 30 min. I nie dłużej niż 60 min., zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
    21. W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość zmiany czasu przerw między zajęciami w klasach I-III.
    22. Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
    23. Sale lekcyjne oraz części wspólne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.
    24. Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustala się bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
    25. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce .
    26. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w jednej  Sali  lekcyjnej.
    27.  Do regulaminu korzystania ze świetlicy należy wprowadzić zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
    28. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
    29. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
    30.  We współpracy z pielęgniarką, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

     

    Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

    1. Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
    2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
    3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
    4. Wprowadza  się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
    5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
    6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
    7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
    8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania.

    § 2

    Pracownicy szkoły

    1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
    2. Maseczki winny być używane obowiązkowo w kontaktach z rodzicami i wykonywania czynności służbowych z zachowaniem dystansu odległości.
    3. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
    4. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
    5. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
    6. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
    7. Zaleca się:

    - utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) - mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,

    - dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,

    - dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby, np. przed wejściem do pomieszczenia nowej grupy użytkowników,

    - dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby

    1. Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac dezynfekcyjnych .
    2. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
    3. Do obowiązków personelu obsługi należy także:

    - sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,

    - sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,

    - napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,

    - wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.

    1. Termometru bezdotykowy  dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie.

     

     

     

     

    §3

    Zasady korzystania z terenów zielonych i boiska szkolnego

     

    1. Na placu przed szkołą, boisku szkolnym może przebywać tylko w wyznaczonych danej klasie sektorach, tak by dzieci poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.
    2. Po powrocie placu przed szkołą i boiska szkolnego muszą dokładnie umyć ręce.
    3. Dozwolone jest korzystanie przez uczniów z przyszkolnych terenów zielonych, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
    4. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany; jeżeli nie będzie takich możliwości, należy zabezpieczyć go przed używaniem.
    5. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
    6. Z placu zabaw korzystają uczniowie w wyznaczonym czasie dla każdej klasy.

    § 4

    Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

     

    1. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki. Pozostali uczniowie muszą zgłaszać potrzebę korzystania z biblioteki do nauczyciela bibliotekarza wysyłając wiadomości w dzienniku z dziennym wyprzedzeniem.
    2. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością na podłodze – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
    3. W bibliotece mogą przebywać jednocześnie  2 osoby , jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki i druga oczekująca z zachowaniem odpowiedniego dystansu
    4. Nie ma możliwości korzystania z kącików dla dzieci, czytelni i centrum multimedialnego.
    5. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
    6. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
    7. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
    8. Odbiór podręczników szkolnych lub ich zwrot odbędzie się wg ustalonych z wychowawcą klasy i z bibliotekarzem harmonogramem

    § 5

    Zasady prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w szkole

     

    1. Zajęcia pozalekcyjne mają charakter dobrowolny.

    2. Uczniowie korzystają z zajęcia pozalekcyjnych za zgodą rodziców.

    3. Z zajęć pozalekcyjnych w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby.

    4. Dyrektor szkoły ustala harmonogram zajęć pozalekcyjnych uwzględniają potrzeby uczniów oraz możliwości organizacyjne szkoły z uwzględnieniem zasady nie tworzenia grup mieszanych z różnych klas.

    5. Harmonogram może być modyfikowany w miarę potrzeb.

    6. Uczniowie i nauczyciele muszą przestrzegać zasady  1,5 m dystansu społecznego pomiędzy osobami w sali zajęć pozalekcyjnych.

    7. W szkole, jest wyznaczona stała sala zajęć pozalekcyjnych dla tej samej grupy.

    8. Następne zajęcia pozalekcyjne, w tej samej sali i w tym samym dniu dla innych osób, dla nowej grupy, mogą się odbywać po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.

    9. Jeżeli zajęcia pozalekcyjne trwają dłużej niż 45 minut nauczyciel organizuje 15 minutową przerwę.

    10. Podczas przerw uczniowie przestrzegają zasad dotyczących dystansu i higieny.

     

    § 6

    Zasady organizacji zajęć rewalidacyjnych i innych specjalistycznych w grupach mieszanych.

     

    1. Zajęcia rewalidacyjne i inne specjalistyczne mają charakter dobrowolny, a uczestnictwo uczniów w nich zależy od decyzji rodziców.
    2. Dopuszcza się organizację 2 godzin zajęć rewalidacyjnych z uczniem w jeden dzień; w takiej sytuacji należy uwzględnić przerwy konieczne ze względu na higienę pracy oraz potrzebę wykonania ewentualnych czynności dezynfekcyjnych.
    3. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, w których prowadzone są zajęcia.( przynajmniej 1 raz na 45 minut)
    4. Uczniowie i nauczyciele muszą przestrzegać zasady:  1,5 m dystansu społecznego pomiędzy osobami w sali zajęć pozalekcyjnych.

    § 7

    Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

     

    1. W przypadku, gdy uczeń lub pracownik szkoły został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.
  • Rekrutacja do klasy I

    INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.KS.ZDZISŁAWA PESZKOWSKIEGO W KRĄŻKOWACH

    z dniem 01-09-2021 r.

     

    Dyrekcja Szkoły Podstawowej im.ks.Zdzisława Peszkowskiego informuje  Rodziców, że zapisy dzieci do klasy I odbywać się będą drogą elektroniczną

    w dniach 01-03-2021 – 15-03-2021r.

     

    Adres strony dla rodziców:

    www.kepno.podstawowe.vnabor.pl

     

    logować należy się numerem PESEL dziecka.

     

    Prosimy o zapoznanie  się z programem a następnie wypełnienie , wydrukowanie i dostarczenie wniosku o przyjęcie dziecka do   klasy I - wrzucając do skrzynki na listy.( w przypadku braku możliwości wydrukowania wniosku  można to zrobić w sekretariacie szkoły)

     

    Rejestracja i weryfikacja wniosków odbędzie się

    w dniach -01-03 – 17-03-2021r.

     

    Terminy składania dokumentów do klas pierwszych i przeprowadzenie  postepowania  rekrutacyjnego i postępowania  uzupełniającego  na rok szkolny 2021/2022

     

    1.Złożenie wniosku:

    -postępowanie  rekrutacyjne 

    od dnia 01-03-2021 do 15-03-2021 godz.15.00

    - postepowanie uzupełniające

    od dnia 11-05-2021 do 18-05-2021 godz.15,00

     

    2. Podanie do wiadomości  listy kandydatów zakwalifikowanych  i      niezakwalifikowanych:

    -w postępowaniu rekrutacyjnym  07-04-2021r.  godz. 15.00

    -w postępowaniu uzupełniającym 23-07-2021r. godz. 15.00

     

    Po tym terminie możliwość zapisania dziecka do szkoły w terminie uzupełniającym.

  • Kreator fotografii do mLegitymacji

    W związku z zawarciem przez naszą szkołę porozumienia o współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie wydawania mLegitymacji udostępniamy Uczniom bezpłatne narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

    Z usługi mogą bezpłatnie korzystać wszyscy uczniowie Szkoły. W celu wykonania zdjęcia wystarczy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym (smartfonem) na dowolnym tle.Kreator z tak zrobionego zdjęcia przygotuje zdjęcie spełniające wymogi określone przez Ministerstwo Cyfryzacji.

  • Włączmy się w akcję dla Mateusza

    Szkola w Krążkowach stara się wesprzeć zbiórkę pieniędzy na operację Mateusza. Wejdź na stronę facebooka szkoły i wesprzyj ją biorąć udział w licytacji.

  • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19

    NA TERENIE

    Szkoły Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego

    w Krążkowach
     

    Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.

     

    § 1

    Ogólne zasady organizacji pracy

    1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Kępno, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
    2. Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
    • ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
    • w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
    • do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
    • osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko  w części korytarza prowadzącej do sekretariatu lub księgowości szkolnej; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
    1. Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
    2. Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
    3. Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
    4. Szkoła czynna jest w godzinach: od 7.50 do 15,30.
    5. Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w pokoju nauczycielskim i izolatorium.
    6. Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany                            z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do przeznaczonego w tym celu  pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
    7. Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
    8. Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.

     

    § 2

    Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów

    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
    2. Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach, nie wcześniej niż 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
    3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
    4. Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły. Dopuszcza się  obecność jednego opiekuna ucznia klasy pierwszej(pierwsze dwa tygodnie nauki), który jest zobowiązania do przestrzegania poniższych zasad:
    • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
    • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
    • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust  i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    1. Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych. Przed budynkiem szkoły znajduje się skrzynka korespondencyjna.
    2. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
    3. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
    4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
    5. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
    6. Uczniowie podczas przerw przebywają na boisku szkolnym w wyznaczonych sektorach. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych pozostają w klasach pod opieką nauczyciela, który kończy zajęcia. Nauczyciel może opuścić pomieszczenie w momencie pojawienia się kolejnego nauczyciela.
    7. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególnośc z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały przedmiotów innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję)  rzeczy.
    8. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
    9. Każda grupa ma przypisany odrębny, w miarę możliwości, boks w szatni.
    10. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
    11. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

     

     

    § 3

    Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych

    1. Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
    2. Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
    3. Maseczki powinny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
    4. Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz,  maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
    5. Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice,  fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
    6. Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
    7. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
    8. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
    9. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych                     do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
    10. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
    11. Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia i dezynfekowania  rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu  z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
    12. W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi temperaturę. W razie pojawienia się podwyższonej  temperatury do 37,9 stopni Celsjusza powiadamia rodzica. Powyżej 37,9 stopni Celsjusza powiadamia rodzica i stację sanitarno-epidemiologiczną. 
    13. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
    14. Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych – załącznik nr 1.
    15. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
    16. Zaleca się:
    • utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
    • dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz                      w razie potrzeby,
    • dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
    • dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
    • czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
    1. Do obowiązków personelu obsługi należy także:
    • sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
    • sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
    • napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie                            i dezynfekowanie,
    • wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.

     

    § 4

    Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej

     

    1. Uczniowie zapisani do świetlicy są zobowiązani przychodzić do świetlicy po lekcjach.
    2. Uczeń przychodzący do świetlicy zgłasza się do nauczyciela świetlicy.
    3. Uczeń ma obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o każdorazowym nawet krótkotrwałym oddaleniu się.
    4. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie, których oboje rodziców pracują.
    5. Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas pracy i zabaw.
    6. Wychowankowie mają również obowiązek dbać i szanować wyposażenie świetlicy.
    7. Dziecko ze świetlicy mogą odebrać jedynie rodzice lub wyznaczeni przez nich opiekunowie, których dane są wpisane do Karty zgłoszenia dziecka do
      świetlicy z zachowaniem reżimu sanitarnego (bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk)
    8. Osoba odbierająca dziecko musi być zabezpieczona w środki ochrony osobistej obowiązujące                  w częściach wspólnych na terenie szkoły (obowiązek zakrywania nosa i ust).
    9. Dziecko ze świetlicy odbierane jest przez rodzica lub osobę upoważnioną.
    10. W wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez osobę, której
      danych rodzic nie umieścił w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy, jeśli osoba ta ma pisemne upoważnienie od rodziców/opiekunów prawnych dziecka.
    11. Rodzic nie ma możliwości telefonicznego polecenia dziecku samodzielnego powrotu do domu, czy odbioru dziecka sprzed budynku szkoły.
    12. Rodzice i opiekunowie przychodzący po dziecko zobowiązani są do poinformowania nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka.
    13. Osobom nieupoważnionym oraz pod wpływem alkoholu dzieci nie będą przekazywane.
    14.  Uczniowie przebywający w świetlicy nie mogą samodzielnie opuszczać terenu szkoły.
    1. Uczniów w świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk
      (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Uczeń powinien pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu                     z toalety, ochronie podczas kichania i kaszlu.
    2. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
    3. Opiekunowie odprowadzający/odbierający dzieci  do/z świetlicy mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
    • dystansu społeczny od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi
    • dystansu od pracowników szkoły
    • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona us i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
    1. Nauczyciel podczas zajęć świetlicowych wyjaśnia dzieciom:
    • jakie zasady obowiązują w szkole oraz świetlicy i dlaczego zostały wprowadzone,
    • instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji mycia rąk,
    • zwraca uwagę na to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu, nie dotykały oczu, nosa i ust
    1. W trakcie zajęć świetlicowych należy ograniczyć liczebność uczniów
      w grupach z uwzględnieniem dystansu.
    2. W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia ruchowe na otwartej przestrzeni. Przedmioty                        i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
    3. Nauczyciele zobowiązani są do organizacji zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
    4. Uczniowie powinni mieć własne przybory, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
    5. Uczniowie przynoszą tylko niezbędne rzeczy, zabawki itd. zostają w domu.
    6. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia
      w grupie związanych z COVID-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z COVID-19.
    7. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając dystans społeczny od innych osób. Następnie powinien on niezwłocznie powiadomić rodziców
      o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.​​​​​
    8. W razie konieczności kontakt rodzica z nauczycielem odbywa się przez kontakt telefoniczny podany przez rodzica w karcie zapisu dziecka  do świetlicy.
    9. Uczeń, w którego domu ktoś przebywa na kwarantannie, musi pozostać
      w domu. Wszystkie osoby współzamieszkujące lub pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z ową osobą również podlegają kwarantannie. Dlatego też dzieci, których współdomownicy przebywają na kwarantannie, nie mogą przychodzić do świetlicy.

     

     

    § 5

    Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

    1. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony w dzienniku elektronicznym.
    2. Należy wyznaczyć strefy dostępne tylko dla pracownika biblioteki – zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
    3. Nauczyciele bibliotekarz określi liczbę osób mogących jednocześnie wypożyczać/oddawać książki.
    4. Korzystanie z kącików dla dzieci, czytelni będzie się odbywać w ograniczonym zakresie – zasady zostaną określone w regulaminie biblioteki.
    5. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.
    6. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
    7. Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

     

    § 6

    Zasady funkcjonowania stołówki

     

    1. Personel stołówki musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
    • ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
    • zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
    • stosować środki ochrony osobistej.
    1. Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
    2. Wydawanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
    3. Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
    4. Pracownicy stołówki w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie                      i dezynfekcję, m.in.:
    • przed rozpoczęciem pracy,
    • przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
    • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
    • po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
    • po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
    • po skorzystaniu z toalety,
    • po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
    • po jedzeniu, piciu.
    1. Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa , przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
    2. Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
    3. Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo uczniowie  lub, jeśli jest taka potrzeba, pracownik stołówki.
    4. Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów na wyznaczone miejsce do odpowiednich pojemników.

    § 7

    Zasady dostarczania i przyjmowania posiłków do stołówki

    1. Dostawcy posiłków powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
    2. Przywożony posiłek, lub produkty spożywcze muszą być  zabezpieczone przed uszkodzeniem.
    3. Termosy z obiadami są dostarczane do pomieszczenia kuchennego z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny.
    4. Dostawcy mogą wchodzić na teren szkoły pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.

    § 8

    Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka

    1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.
    2. O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
    3. Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły
    4. W szkole jest przygotowane pomieszczenie (gabinet pielęgniarki), tzw. Izolatorium, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
    5. Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
    6. W izolatorium uczeń przebywa pod opieką nauczyciela z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
    7. O zaistniałej sytuacji dyrektor, wicedyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, SANEPiD w Kępnie (nr tel. 627823238 ) oraz organ prowadzący szkołę (nr tel. 625909481 lub 482 ).
    8. Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
    9. Obszar, w którym przebywało i poruszał się uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
    10. Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki,                     w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

     

     

     

    § 9

    Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

    1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
    2. Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
    3. Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
    4. Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
    5. W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
    6. Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
    7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
    8. Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
    9. Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
    10. O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

     

    § 10

    Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika

    W przypadku, gdy uczeń lub pracownik Szkoły Podstawowej  im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.

     

    §11

    Postanowienia końcowe

    1. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
    2. Procedura może być modyfikowana.
    3. Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły, przesłana jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli, rodziców i uczniów oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
    4. Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
    5. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

    1 września 2020 r.

    odbedzie się otwarcie budynku sali gimnastycznej i rozpoczęcie roku szkolnego.

     

    Na uroczystość otwarcia budynku o godz. 900 na salę gimnastyczną zaproszeni są uczniowie klasy I z 1 rodzicem oraz uczniowie klasy VIII.

     

    Rozpoczęcie roku szkolnego dla pozostałych klas o godz. 1100 w salach lekcyjnych.

    klasa II w budynku B

    klasy VIIa i VIIb w budynki sali gimnastycznej

    klasy III, IV, VI, VIII w budynku A (stara szkoła)

     

    Proszę przynieść plecaki lub torby na podręczniki 

     

  • Wykaz podręczników do religii

    Kl.1  „Poznaję Boży świat’ wyd. Jedność K.Mielnicki,E.Kondrak, J.Snopek

    Kl. 2 ,,Idziemy do Jezusa” Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek

    Kl.3  ,,Jezus jest z nami:” Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek

    Kl. 4  ,,Miejsca pełne bogactw” Dariusz Kurpiński, Jerzy Snopek

    Kl. 5  , Spotkania ubogacające”  Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska

    Kl. 6  ,,Tajemnice bogatego życia” Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska

    Kl. 7. ,,Błogosławieni, którzy szukają  Jezusa” Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska

    Kl. 8 ,,Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska

    Klasy  od III do VIII mogą odkupić stare.

  • Zarządzenie Dyrektora Nr 1/2020

    SZKOŁĄ PODSTAWOWA

    im.ks.Zdisława Peszkowskiego

    W KRĄŻKOWACH

    (oznaczenie organu)

     

     

    Zarządzenie Nr 1/2020

    Dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach

    z dnia 24 marca 2020 roku

     

    w sprawie określenia zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu    kształcenia    w   związku    z   dalszym    zapobieganiem,   przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19

     

    Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493)

     

    zarządzam, co następuje:

     

    § 1.

     

    Zarządzenie określa zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych przez nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach

    z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia na czas  zawieszenia  zajęć  dydaktycznych,  opiekuńczych  i  wychowawczych,  w związku  z   czasowym   ograniczeniem   funkcjonowania   jednostek   systemu   oświaty   w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

     

    § 2.

     

    Do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami, o których mowa   w art. 42 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 6 i 7 ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U.   z 2019 r., poz. 1148) zalicza się zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493).

     

    § 3.

     

    1. Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze realizowane z wykorzystaniem metod  i technik, o których mowa w § 2 zarządzenia, są zaliczone do tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, jeżeli:
      1. zajęcia zostały udokumentowane na zasadach określonych w Zarządzeniu Dyrektora z dnia 24 marca w sprawie sposobu dokumentowania realizacji zadań jednostki systemu oświaty, wydanym na podstawie § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego    w § 2 zarządzenia,
      2. nauczyciel zapewnił uczniom lub ich rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć w formie elektronicznej,

     

      1. każdy uczeń lub rodzic posiada możliwość konsultacji z nauczycielem przez dziennik
      2. nauczyciel  przekazał   każdemu   uczniowi   lub   rodzicom   informację   o   formie   i terminach konsultacji, o których mowa w lit.c,
      3. nauczyciel dokonuje weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów przez bieżącą kontrolę postępów w nauce, w tym również dokonuje informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach,
      4. w przypadku nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnionego dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym - nauczyciel współpracuje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
      5. nauczyciel udziela wsparcia dzieciom objętym pomocą psychologiczno- pedagogiczną, w szczególności w drodze telefonicznej -w przypadku nauczycieli, którzy prowadzą tego typu zajęcia,

     

    1. Informowanie o postępach w nauce, o którym mowa w ust.1 lit.e może następować          z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji, w tym w szczególności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia wymienionego w § 2 zarządzenia, dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej, komunikatorów, telefonu.
    2. Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas zatwierdza dyrektor we współpracy z nauczycielami, uwzględniając stopień obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.

     

    § 4.

     

    Zajęcia z wykorzystaniem metod oraz technik kształcenia na odległość mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie, przy czym, liczba godzin zajęć prowadzonych indywidualnie nie może być wyższa niż 10% zajęć ogółem prowadzonych w danej

    klasie w okresie zawieszenia zajęć w Szkole Podstawowej im.ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach, z przyczyn, o których mowa w § 1 zarządzenia. Zastrzeżenie nie dotyczy nauczycieli, o których mowa w § 3 ust. 1 lit.g.

     

    § 5.

     

    Wykonanie zarządzenia powierza się nauczycielom Szkoły Podstawowej im. ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach.

     

    § 6.

     

    1. Zarządzenie   podlega   ogłoszeniu   na   stronie    internetowej   szkoły i w dzienniku elektronicznym.
    2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 marca 2020 r.
  • Rekrutacja

    Od jutra (środa) zorganizowane będą skrzynki podawcze przed wejściem do szkół/przedszkoli, aby uniknąć wchodzenia na teren szkoły, by złożyć wniosek rekrutacyjny.

    Gmina ruchomiliła profil na fb, gdzie można zadawać pytania http://www.kepno.pl/aktualnosci/8b6ddbd21ef4b39b936f49834c9d9f46.html?fbclid=IwAR0o7J0vjbmjJWlJdNs3tB-al-9MgwQe-QLysU6d8cePHR4yYhXrdPIlLcU

    Pod nr 7825837 dyżuruje Tomasz Wróblewski, który służy pomocą. 

  • Rekrutacja

    Ponizej link do instrukcji rekrutacji

  • Zawieszenie zajęć

    Szanowni Państwo,

    • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Państwa i Państwa dziecka, zajęcia w szkole zostaną zawieszone od 12 do 25 marca br.
    •  12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone zajęcia opiekuńcze tylko dla tych dzieci, które nie będą miały zorganizowanej opieki w domu. Następne 2 tygodnie szkoła będzie nieczynna.
    • zachęcajcie Państwo dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny. Nauczyciele, poprzez dziennik elektroniczny, będą się kontaktować z Waszymi dziećmi polecając im wykonanie zadań edukacyjnych;
    • jeśli macie dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Państwu zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej ZUS;
    • proszę przekazać dzieciom podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny w czasie pobytu w domu, w tym nie kontaktowania się bezpośredniego z innymi dziecmi oraz rygorystycznego przestrzegania w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń
  • Zasady i termin rekrutacji

    Nazwa                                                                                                                                       Max. pkt

    Zamieszkanie kandydata na terenie Gminy Kępno - 5

    Uczęszczanie rodzeństwa kandydata do szkoły podstawowej, do której składany jest wniose - 5

    Uiszczanie przez rodziców/opiekunów prawnych lub rodzica opiekuna prawnego samotnie wychowującego opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Kępno - 5

    Uczęszczanie przez kandydata do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na terenie Gminy Kępno - 5

    Przynajmniej jeden z rodziców lub prawnych opiekunów kandydata pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w obwodzie szkoły podstawowej, do której składany jest wniosek - 1

     

     

    Termin rekrutacji: 10 III – 23 III br.

    Dni otwarte: 10 III godz. 1800

  • Wszawica

  • Ślubowanie 2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie 2019.

    !4 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Najważniejszym punktem tradycyjnie już było złożenie ślubowania przez 24 pierwszoklasistów. Po raz pierwszy ślubowanie było składane na sztandar szkoły.

    Uczniowie przyrzekali:

    My uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Zdzisława Peszkowskiego
    w obecności gości, nauczycieli, rodziców
    Uroczyście ślubujemy
    1.Dbać o honor i dobre imię naszej szkoły, w każdej sytuacji zachowywać się w sposób godny Polaka.


    2.Wypełniać rzetelnie wszystkie obowiązki wzorowego ucznia jakie nakłada na nas szkoła.


    3.Wykorzystywać zdobywaną wiedz e i umiejętności dla dobra naszej ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej.


    4.Z szacunkiem odnosić się do rodziców, nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły.


    5.Kształcić postawę człowieka otwartego na potrzeby innych a w szczególności z powagą wypełniać credo życiowe wielkiego kapłana, który z pokorą i godnością czynił wiele, nie wśród okrzyków i oskarżeń, ale w sposób niecodzienny i święty.
     

     

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Krążkowach
    Krążkowy 29
    63-600 Kępno
  • 62 78 226 82

Galeria zdjęć